Kwiat Dzikiego Hibiskusa

2011-04-13 20:18

 Kwiaty dzikiego hibiskusa w syropie są pięknym i ekskluzywnym produktem, który może być używany jako dodatek do drinków, aperitifów lub wszelkiego rodzaju potraw czy deserów. Kwiaty mogą być również wykorzystane jako bajecznie piękna, fantazyjna i w 100% jadalna dekoracja.

Najpopularniejsze jest jednak użycie kwiatu hibiskusa w połączeniu z szampanem lub winem musującym. Wystarczy umieścić kwiat hibiskusa na dnie kieliszka do szampana, dolać trochę syropu (wedle uznania) oraz szampana. Bąbelki spowodują otwarcie się kwiatu, który można zjeść po wypiciu szampana.

 

Kwiaty dzikiego hibiskusa w syropie mogą być serwowane zarówno na przyjęciach, weselach, urodzinach jak i na romantycznych kolacjach. Podniosą one rangę każdego przyjęcia i nadadzą mu ekskluzywny charakter. Oczarują Państwa nie tylko swoimi  walorami wizualnymi, ale również smakowymi. Kwiaty dzikiego hibiskusa mają pyszny smak malin i rabarbaru. 

 

Dąstepne w dwóch wersjach :

 

 

Słoik zawiera 11 kwiatów dzikiego hibiskusa w syropie. Kwiaty dzikiego hibiskusa mają pyszny smak malin i rabarbaru. Kwiaty dzikiego hibiskusa mogą być używane jako dodatek do drinków czy aperitifów lub też jako fantazyjne udekorowanie wszelkich potraw.

 

Słoik zawiera 50 kwiatów dzikiego hibiskusa w syropie. Kwiaty dzikiego hibiskusa mają pyszny smak malin i rabarbaru. Kwiaty dzikiego hibiskusa mogą być używane jako dodatek do drinków czy aperitifów lub też jako fantazyjne udekorowanie wszelkich potraw.